WCHS Eyewitness News Home Charleston Eyewitness Newsroom Charleston Storm Team Weather Sports News TV Program Schedule Community Mobile-Cellphone and PDA Get Connected SMS Text Facebook Twitter RSS News Feed Email List Tumblr

OHIO HIGH SCHOOL FOOTBALL RANKINGS
from Eyewitness Sports Online



Updated: Nov. 5, 2013 11:09 PM EST




Ohio Playoffs Round 1

Division I – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 9
Region 1
16 Shaker Heights (6-4) at 1 Lakewood St. Edward (8-1)
15 Brunswick (6-4) at 2 Mentor (9-1)
14 Toledo Whitmer (6-4) at 3 Hudson (9-1)
13 Marysville (7-3) at 4 Austintown Fitch (10-0)
12 Solon (6-4) at 5 Westerville Central (9-1)
11 Cle. St. Ignatius (6-4) at 6 Canton McKinley (9-1)
10 Elyria (7-3) at 7 Stow-Munroe Falls (9-1)
9 Cleveland Heights (9-1) at 8 Wadsworth (9-1)

Region 2
16 Miamisburg (7-3) at 1 Hilliard Davidson (10-0)
15 Cin. St. Xavier (5-5) at 2 Cin. Archbishop Moeller (9-1)
14 Pickerington Central (7-2) at 3 West Chester Lakota West (9-1)
13 Dublin Coffman (7-3) at 4 Centerville (8-2)
12 Hilliard Darby (8-2) at 5 Huber Heights Wayne (9-1)
11 Springboro (9-1) at 6 Cin. Colerain (10-0)
10 Clayton Northmont (8-2) at 7 Cin. Elder (8-2)
9 Fairfield (9-1) at 8 Pickerington North (9-1)

Division II – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 8
Region 3
8 Lyndhurst Brush (7-3) at 1 Cle. Glenville (9-1)
7 Painesville Riverside (7-3) at 2 Brecksville-Broadview Heights (9-1)
6 Madison (8-2) at 3 Willoughby South (8-2)
5 Bedford (9-1) at 4 Kent Roosevelt (9-1)

Region 4
8 Avon Lake (8-2) at 1 Medina Highland (10-0)
7 Toledo St. Francis de Sales (8-2) at 2 Avon (10-0)
6 Perrysburg (8-2) at 3 Akron Ellet (10-0)
5 Macedonia Nordonia (8-2) at 4 Massillon Washington (8-2)

Region 5
8 Northland (7-2) at 1 New Albany (9-1)
7 Dublin Scioto (6-4) at 2 Worthington Kilbourne (9-1)
6 St. Charles (7-2) at 3 Zanesville (10-0)
5 Licking Heights (9-1) at 4 Mansfield Senior (10-0)

Region 6
8 Vandalia Butler (6-4) at 1 Loveland (10-0)
7 Cin. Withrow (8-2) at 2 Cin. Mount Healthy (9-1)
6 Kings Mills Kings (7-3) at 3 Cin. Winton Woods (8-2)
5 Harrison (7-3) at 4 Cin. Northwest (8-2)

Division III – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 8
Region 7
8 Chagrin Falls Kenston (7-3) at 1 Akron St. Vincent-St. Mary (10-0)
7 Alliance Marlington (8-2) at 2 Hubbard (10-0)
6 Aurora (9-1) at 3 Louisville (10-0)
5 Poland Seminary (9-1) vs. 4 Chesterland West Geauga (7-3)

Region 8
8 Defiance (6-4) at 1 Toledo Central Catholic (10-0)
7 Medina Buckeye (6-4) at 2 Clyde (9-1)
6 Napoleon (6-4) at 3 Sandusky Perkins (10-0)
5 Norwalk (9-1) at 4 Tiffin Columbian (9-1)

Region 9
8 Logan Elm (7-3) at 1 The Plains Athens (10-0)
7 Dover (7-3) at 2 Marion-Franklin (9-1)
6 Chillicothe (9-1) at 3 Brookhaven (8-2)
5 New Philadelphia (9-1) at 4 Dresden Tri-Valley (8-2)

Region 10
8 Springfield Kenton Ridge (7-3) at 1 Tipp City Tippecanoe (10-0)
7 Trotwood-Madison (7-2) at 2 Franklin (9-1)
6 Springfield Shawnee (9-1) at 3 Wapakoneta (9-1)
5 Dayton Thurgood Marshall (6-3) at 4 Mount Orab Western Brown (10-0)

Division IV – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 8
Region 11
8 Cle. Central Catholic (8-2) at 1 Chagrin Falls (8-2)
7 Cortland Lakeview (7-3) at 2 Struthers (8-2)
6 Cle. John Hay (8-2) at 3 Youngstown Cardinal Mooney (6-4)
5 Cle. Benedictine (7-3) at 4 Peninsula Woodridge (8-2)

Region 12
8 Millbury Lake (8-2) at 1 Caledonia River Valley (10-0)
7 Galion (9-1) at 2 Kenton (10-0)
6 Wauseon (9-1) at 3 Wooster Triway (8-2)
5 Bryan (10-0) at 4 Genoa Area (10-0)

Region 13
8 Steubenville (6-4) at 1 Licking Valley (8-2)
7 Bloom-Carroll (6-4) at 2 Gnadenhutten Indian Valley (8-2)
6 New Concord John Glenn (7-3) at 3 Duncan Falls Philo (8-2)
5 Bexley (7-3) at 4 Zanesville Maysville (7-3)

Region 14
8 Cin. Wyoming (8-2) at 1 Kettering Archbishop Alter (9-1)
7 Washington Court House Miami Trace (7-3) at 2 Clarksville Clinton-Massie (9-1)
6 Urbana (10-0) at 3 Cin. Archbishop McNicholas (8-2)
5 Circleville (8-2) at 4 Germantown Valley View (9-1)

Division V – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 9
Region 15
8 Youngstown Ursuline (4-5) at 1 Akron Manchester (8-2)
7 Youngstown Liberty (7-3) at 2 Columbiana Crestview (9-1)
6 Beachwood (6-4) at 3 Gates Mills Gilmour Academy (8-2)
5 Navarre Fairless (7-3) at 4 Sullivan Black River (7-3)

Region 16
8 Doylestown Chippewa (8-2) at 1 Columbia Station Columbia (10-0)
7 Huron (7-3) at 2 Findlay Liberty-Benton (9-0)
6 Loudonville (9-1) at 3 West Salem Northwestern (9-1)
5 Coldwater (8-2) at 4 Pemberville Eastwood (8-2)

Region 17
8 Chillicothe Zane Trace (5-5) at 1 Hartley (9-1)
7 Williamsport Westfall (5-5) at 2 Martins Ferry (9-1)
6 Proctorville Fairland (7-3) at 3 Wheelersburg (9-1)
5 Liberty Union (8-2) at 4 St. Clairsville (9-1)

Region 18
8 Waynesville (8-2) at 1 West Jefferson (9-1)
7 Cin. Madeira (8-2) at 2 Cincinnati Hills Christian Academy (10-0)
6 Cin. Mariemont (7-3) at 3 Hamilton Badin (8-2)
5 Dayton Chaminade Julienne (6-4) at 4 Richwood North Union (9-1)

Division VI – Games at 7:30 p.m. Friday, Nov. 8
Region 19
8 McDonald (7-3) at 1 Kirtland (10-0)
7 Cuyahoga Heights (6-4) at 2 Canfield South Range (10-0)
6 Cle. Villa Angela-St. Joseph (9-1) at 3 Mogadore (9-1)
5 Louisville St. Thomas Aquinas (8-2) at 4 Brookfield (8-2)

Region 20
8 Northwood (8-2) at 1 Defiance Tinora (9-1)
7 Ada (7-3) at 2 Delphos Jefferson (9-1)
6 Convoy Crestview (8-2) at 3 Lima Central Catholic (8-2)
5 Haviland Wayne Trace (9-1) at 4 North Robinson Colonel Crawford (9-1)

Region 21
8 Beverly Fort Frye (8-2) at 1 Lucasville Valley (10-0)
7 Oak Hill (8-2) at 2 Ready (9-1)
6 Woodsfield Monroe Central (7-3) at 3 Centerburg (10-0)
5 Bellaire (7-3) at 4 Newark Catholic (9-1)

Region 22
8 Lewisburg Tri-County North (7-3) at 1 Casstown Miami East (9-1)
7 Cin. Summit Country Day (8-2) at 2 Cin. Country Day (10-0)
6 West Liberty-Salem (8-2) at 3 Williamsburg (7-3)
5 New Paris National Trail (8-2) at 4 Mechanicsburg (8-2)

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 9
Region 23
8 Garfield Heights Trinity (4-6) at 1 Berlin Center Western Reserve (10-0)
7 Southington Chalker (5-5) at 2 Norwalk St. Paul (9-1)
6 Ashland Mapleton (6-4) at 3 Wellsville (8-2)
5 Lowellville (6-4) at 4 Danville (8-2)

Region 24
8 Delphos St. John’s (6-4) at 1 Leipsic (8-2)
7 Hicksville (6-4) at 2 McComb (8-2)
6 Arlington (7-3) at 3 Fremont St. Joseph Central Catholic (7-3)
5 Edon (8-2) at 4 Tiffin Calvert (6-4)

Region 25
8 Beallsville (6-4) at 1 Glouster Trimble (10-0)
7 Fairfield Christian Academy (7-3) at 2 Shadyside (10-0)
6 Caldwell (8-2) at 3 Malvern (8-2)
5 Racine Southern (8-2) at 4 Steubenville Catholic Central (8-2)

Region 26
8 Cedarville (7-3) at 1 North Lewisburg Triad (10-0)
7 Portsmouth Notre Dame (8-2) at 2 Covington (10-0)
6 Fort Loramie (8-2) at 3 Maria Stein Marion Local (10-0)
5 Bainbridge Paint Valley (8-2) at 4 Sidney Lehman Catholic (9-1)


week 9 Oct 29
Division I (top 16 from both regions qualify for the playoffs)
Region 1 ‐ 1. Lakewood St. Edward (7‐1) 34.1201, 2. Hudson (8‐1) 32.2667, 3. Mentor (8‐1) 30.9667, 4. Austintown‐
Fitch (9‐0) 28.9556, 5. Canton McKinley (9‐0) 27.3562, 6. Westerville Central (8‐1) 26.5505, 7. Stow‐Munroe Falls
(8‐1) 24.8111, 8. Cleveland Heights (8‐1) 22.8889, 9. Wadsworth (8‐1) 22.1778, 10. Cle. St. Ignatius (5‐4) 19.0208,
11. Marysville (7‐2) 18.9222, 12. Elyria (6‐3) 18.5889, 13. Brunswick (6‐3) 15.9611, 14. Solon (5‐4) 15.5333, 15.
Shaker Hts. (6‐3) 13.8444, 16. Green (5‐4) 13.5778, 17. Tol. Whitmer (5‐4) 13.4889, 18. Massillon Jackson (6‐3)
13.0859, 19. Strongsville (5‐4) 11.7889, 20. North Royalton (3‐6) 9.9111
Region 2 ‐ 1. Cin. Archbishop Moeller (8‐1) 31.075, 2. Centerville (7‐2) 30.102, 3. West Chester Lakota West (8‐1)
29.5167, 4. Hilliard Davidson (9‐0) 29.3444, 5. Cin. Colerain (9‐0) 28.3832, 6. Cin. Elder (7‐2) 28.1565, 7.
Pickerington North (9‐0) 26.4354, 8. Huber Hts. Wayne (8‐1) 25.3535, 9. Clayton Northmont (8‐1) 23.3838, 10.
Fairfield (8‐1) 22.416711. Cin. St. Xavier (5‐4) 19.1778, 12. Springboro (8‐1) 19.1, 13. Miamisburg (6‐3) 17.7389, 14.
Dublin Coffman (6‐3) 16.8722, 15. Lebanon (7‐2) 16.8222, 16. Hilliard Darby (7‐2) 16.6278, 17. Pickerington Central
(6‐2) 16.2639, 18. Cin. Oak Hills (5‐4) 14.5, 19. Liberty Twp. Lakota East (5‐4) 13.6556, 20. Upper Arlington (5‐4)
13.1556
Division II (top eight from each region qualify for the playoffs in Divisions II through VII)
Region 3 ‐ 1. Cle. Glenville (8‐1) 21.6515, 2. Willoughby South (7‐2) 20.5, 3. Brecksville‐Broadview Hts. (8‐1)
20.4889, 4. Painesville Riverside (7‐2) 17.1944, 5. Kent Roosevelt (8‐1) 16.9333, 6. Bedford (8‐1) 16.8667, 7.
Madison (7‐2) 15.3333, 8. Lyndhurst Brush (6‐3) 14.45, 9. North Olmsted (6‐3) 12.05, 10. Garfield Hts. (6‐3) 10.9,
11. Mayfield (4‐5) 10.7278, 12. Westlake (5‐4) 10.7222
Region 4 ‐ 1. Medina Highland (9‐0) 28.8056, 2. Avon (9‐0) 24.0833, 3. Akron Ellet (9‐0) 22.7056, 4. Macedonia
Nordonia (8‐1) 21.6722, 5. Perrysburg (7‐2) 19.7556, 6. Avon Lake (7‐2) 19.6833, 7. Tol. St. Francis deSales (7‐2)
19.4167, 8. Massillon Washington (7‐2) 15.8912, 9. Sylvania Southview (6‐3) 15.7389, 10. Cuyahoga Falls Walsh
Jesuit (6‐3) 14.638, 11. North Ridgeville (5‐4) 13.9, 12. Uniontown Lake (5‐4) 13.1611
Region 5 ‐ 1. Worthington Kilbourne (8‐1) 27.4333, 2. Zanesville (9‐0) 26.5056, 3. New Albany (8‐1) 24.5808, 4.
Mansfield Senior (9‐0) 24.4056, 5. Dublin Scioto (5‐4) 18.9, 6. Pataskala Licking Hts. (8‐1) 18.4944, 7. Cols.
Northland (7‐1) 18.4167, 8. Cols. St. Charles (6‐2) 18.2614, 9. Ashland (6‐3) 16.3556, 10. Hilliard Bradley (6‐3)
14.6611, 11. Cols. Hamilton Township (6‐3) 13.7944, 12. Cols. Walnut Ridge (7‐2) 13.6667
Region 6 ‐ 1. Loveland (9‐0) 33.5611, 2. Cin. Mount Healthy (8‐1) 20.8167, 3. Cin. Winton Woods (7‐2) 18.81, 4. Cin.
Northwest (8‐1) 18.4556, 5. Harrison (6‐3) 17.4833, 6. Cin. Withrow (7‐2) 16.2833, 7. Kings Mills Kings (6‐3)
15.2222, 8. Vandalia Butler (6‐3) 12.8889, 9. Cin. Glen Este (5‐4) 11.7389, 10. Lima Senior (5‐4) 11.0889, 11. Cin.
Turpin (4‐5) 10.0556, 12. Cin. LaSalle (3‐6) 9.6576
Division III
Region 7 ‐ 1. Akron St. Vincent‐St Mary (9‐0) 30.803, 2. Hubbard (9‐0) 28.2611, 3. Louisville (9‐0) 22.5944, 4.
Poland Seminary (8‐1) 20.7944, 5. Chagrin Falls Kenston (7‐2) 20.5611, 6. Chesterland West Geauga (6‐3) 19.9611,
7. Alliance Marlington (7‐2) 18.5889, 8. Aurora (8‐1) 18.5667, 9. Alliance (6‐3) 14.3, 10. Norton (8‐1) 13.2444, 11.
Canton South (6‐3) 12.7056, 12. Chardon (5‐4) 12.1722
Region 8 ‐ 1. Tol. Central Cath. (9‐0) 32.4611, 2. Norwalk (8‐1) 20.6889, 3. Sandusky Perkins (9‐0) 20.4944, 4. Clyde
(8‐1) 20.2667, 5. Tiffin Columbian (8‐1) 19.2278, 6. Napoleon (5‐4) 11.7167, 7. Defiance (6‐3) 10.9889, 8. Medina
Buckeye (5‐4) 10.6056, 9. Parma Padua Franciscan (4‐5) 9.3944, 10. Lodi Cloverleaf (2‐7) 6.3167, 11. Mentor Lake
Cath. (2‐7) 5.6566, 12. Tol. Rogers (2‐7) 5.3636
Region 9 ‐ 1. Cols. Marion‐Franklin (8‐1) 23.1444, 2. The Plains Athens (9‐0) 23.0556, 3. Chillicothe (8‐1) 17.9495, 4.
Cols. Brookhaven (7‐2) 17.6162, 5. Circleville Logan Elm (7‐2) 16.9833, 6. New Philadelphia (8‐1) 16.5944, 7. Dover
(7‐2) 16.3396, 8. Dresden Tri‐Valley (7‐2) 16.1278, 9. Cols. St. Francis DeSales (5‐3) 13.9489, 10. Granville (6‐3)
12.5556, 11. Millersburg West Holmes (6‐3) 11.4833, 12. Thornville Sheridan (6‐3) 11.2222
Region 10 ‐ 1. Franklin (8‐1) 20.6, 2. Springfield Shawnee (9‐0) 20.0333, 3. Wapakoneta (8‐1) 19.9111, 4. Tipp City
Tippecanoe (9‐0) 18.8889, 5. Mount Orab Western Brown (9‐0) 18.8788, 6. Day. Thurgood Marshall (5‐3) 18.8352,
7. New Richmond (8‐1) 14.3722, 8. Springfield Kenton Ridge (7‐2) 14.1, 9. Celina (7‐2) 13.7833, 10. Trotwood‐
Madison (6‐2) 13.0556, 11. Bellefontaine (4‐5) 8.9444, 12. Day. Meadowdale (5‐3) 8.3532
Division IV
Region 11 ‐ 1. Chagrin Falls (7‐2) 20.7722, 2. Youngstown Cardinal Mooney (6‐3) 17.6354, 3. Struthers (7‐2)
17.1833, 4. Peninsula Woodridge (7‐2) 16.3556, 5. Cle. John Hay (8‐1) 15.5612, 6. Cortland Lakeview (6‐3) 14.3056,
7. Cle. Benedictine (6‐3) 14.2556, 8. Fairview Park Fairview (8‐1) 13.6389, 9. Perry (5‐4) 13.1944, 10. Cle. Central
Cath. (7‐2) 12.9056, 11. Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Acad. (5‐4) 12.8722, 12. Minerva (5‐4) 12.1278
Region 12 ‐ 1. Caledonia River Valley (9‐0) 26.2833, 2. Kenton (9‐0) 23.1111, 3. Bryan (9‐0) 21.2273, 4. Wooster
Triway (7‐2) 20.8167, 5. Genoa Area (9‐0) 18.1389, 6. Millbury Lake (7‐2) 16.6722, 7. Wauseon (8‐1) 16.0444, 8.
Galion (8‐1) 15.9778, 9. Upper Sandusky (7‐2) 12.4944, 10. Sparta Highland (7‐2) 12.35, 11. Bellville Clear Fork (6‐3)
11.8889, 12. Bellevue (5‐4) 9.7222
Region 13 ‐ 1. Newark Licking Valley (8‐1) 20.2722, 2. Duncan Falls Philo (8‐1) 18.4333, 3. Gnadenhutten Indian
Valley (7‐2) 18.0222, 4. Zanesville Maysville (6‐3) 11.1167, 5. Bexley (6‐3) 10.9056, 6. New Concord John Glenn (6‐
3) 10.7222, 7. Uhrichsville Claymont (6‐3) 9.8167, 8. Steubenville (5‐4) 9.6256, 9. Carroll Bloom‐Carroll (5‐4)
9.3389, 10. Cols. Bishop Watterson (2‐6) 7.9205, 11. Wintersville Indian Creek (5‐4) 7.8182, 12. Byesville
Meadowbrook (7‐2) 6.7833
Region 14 ‐ 1. Clarksville Clinton‐Massie (8‐1) 22.102, 2. Kettering Archbishop Alter (8‐1) 21.8283, 3. Circleville (7‐
2) 19.8, 4. Germantown Valley View (8‐1) 19.4778, 5. Cin. Archbishop McNicholas (7‐2) 18.0253, 6. Urbana (9‐0)
17.7167, 7. Cin. Wyoming (7‐2) 16.4, 8. Washington C.H. Miami Trace (6‐3) 15.2121, 9. Carlisle (6‐3) 13.8556, 10.
Minford (7‐2) 12.6389, 11. Pomeroy Meigs (6‐3) 12.3556, 12. Eaton (6‐3) 11.6889
Division V
Region 15 ‐ 1. Akron Manchester (7‐2) 19.6778, 2. Columbiana Crestview (8‐1) 15.4889, 3. Beachwood (6‐3)
15.3778, 4. Sullivan Black River (7‐2) 14.9278, 5. Youngstown Ursuline (4‐4) 14.5042, 6. Navarre Fairless (6‐3)
13.6167, 7. Gates Mills Gilmour Acad. (7‐2) 13.441, 8. Youngstown Liberty (6‐3) 12.6111, 9. Independence (6‐3)
9.4394, 10. Cadiz Harrison Central (4‐5) 9.3384, 11. Magnolia Sandy Valley (5‐4) 9.1556, 12. Garrettsville Garfield
(5‐4) 9.0944
Region 16 ‐ 1. Columbia Station Columbia (9‐0) 18.7111, 2. West Salem Northwestern (8‐1) 16.8222, 3. Findlay
Liberty‐Benton (8‐0) 16.7917, 4. Pemberville Eastwood (7‐2) 16.5354, 5. Coldwater (7‐2) 16.2111, 6. Huron (7‐2)
15.3889, 7. Loudonville (8‐1) 15.3722, 8. Doylestown Chippewa (7‐2) 13.0667, 9. Liberty Center (6‐3) 11.7121, 10.
Creston Norwayne (7‐2) 11.6833, 11. Marion Pleasant (6‐3) 11.1889, 12. Elyria Cath. (5‐4) 11.0111
Region 17 ‐ 1. Cols. Bishop Hartley (8‐1) 22.9365, 2. Martins Ferry (8‐1) 19.1768, 3. Wheelersburg (8‐1) 18.8111, 4.
St. Clairsville (8‐1) 18.2188, 5. Baltimore Liberty Union (7‐2) 15.9, 6. Proctorville Fairland (6‐3) 14.2, 7. Frankfort
Adena (5‐4) 9.2389, 8. Ironton (3‐6) 9.0304, 9. South Point (7‐2) 8.6313, 10. Portsmouth West (5‐4) 8.5056, 11.
Williamsport Westfall (4‐5) 7.7833, 12. Chillicothe Zane Trace (4‐5) 7.4444
Region 18 ‐ 1. West Jefferson (8‐1) 20.0944, 2. Cin. Hills Christian Acad. (9‐0) 19.2167, 3. Hamilton Badin (8‐1)
17.1556, 4. Richwood North Union (8‐1) 16.4, 5. Day. Chaminade Julienne (6‐3) 16.0045, 6. Cin. Madeira (7‐2)
15.2167, 7. Cin. Mariemont (6‐3) 13.1222, 8. Waynesville (7‐2) 12.9, 9. Reading (5‐4) 9.95, 10. Brookville (5‐4) 9.3,
11. Middletown Madison (5‐4) 8.2, 12. Cin. Clark Montessori (5‐4) 7.6919
Division VI
Region 19 ‐ 1. Canfield South Range (9‐0) 17.2111, 2. Kirtland (9‐0) 16.0051, 3. Mogadore (8‐1) 15.0222, 4. Cle.
Villa Angela‐St. Joseph (8‐1) 12.4646, 5. Brookfield (7‐2) 12.4104, 6. Louisville St. Thomas Aquinas (7‐2) 11.8131, 7.
Cuyahoga Hts. (5‐4) 9.8944, 8. New Middletown Springfield (6‐3) 9.5354, 9. McDonald (6‐3) 9.3611, 10.
Newcomerstown (5‐4) 9.3556, 11. Sugarcreek Garaway (5‐4) 9.0167, 12. North Jackson Jackson‐Milton (6‐3) 8.5505
Region 20 ‐ 1. Defiance Tinora (8‐1) 18.3889, 2. North Robinson Colonel Crawford (8‐1) 15.7222, 3. Delphos
Jefferson (8‐1) 15.3, 4. Haviland Wayne Trace (8‐1) 14.95, 5. Convoy Crestview (7‐2) 14.9, 6. Ada (7‐2) 14.6167, 7.
Lima Central Cath. (7‐2) 14.2722, 8. Northwood (7‐2) 12.6, 9. Hamler Patrick Henry (6‐2) 12.3611, 10. Bucyrus
Wynford (5‐4) 10.5051, 11. Carey (6‐3) 10.45, 12. Defiance Ayersville (6‐3) 10.0944
Region 21 ‐ 1. Cols. Bishop Ready (9‐0) 24.0657, 2. Lucasville Valley (9‐0) 20.8889, 3. Newark Cath. (8‐1) 17.1833, 4.
Bellaire (7‐2) 17.0606, 5. Centerburg (9‐0) 15.6, 6. Woodsfield Monroe Central (6‐3) 11.7475, 7. Oak Hill (7‐2)
11.7167, 8. Beverly Fort Frye (7‐2) 9.9444, 9. Fredericktown (5‐4) 9.55, 10. Gahanna Cols. Acad. (6‐3) 9.4833, 11.
West Lafayette Ridgewood (5‐4) 8.6167, 12. Stewart Federal Hocking (5‐4) 5.9286
Region 22 ‐ 1. Cin. Country Day (9‐0) 15.8687, 2. Casstown Miami East (8‐1) 13.8, 3. Williamsburg (6‐3) 12.0303, 4.
West Liberty‐Salem (7‐2) 11.8778, 5. Lewisburg Tri‐County North (7‐2) 11.5056, 6. Mechanicsburg (7‐2) 11.2444, 7.
New Paris National Trail (7‐2) 10.8197, 8. Cin. Summit Country Day (7‐2) 10.7823, 9. Minster (6‐3) 8.2611, 10.
Fayetteville‐Perry (6‐2) 7.3262, 11. Arcanum (5‐4) 6.6167, 12. London Madison Plains (3‐6) 5.6889
Division VII
Region 23 ‐ 1. Berlin Center Western Reserve (9‐0) 20.1278, 2. Norwalk St. Paul (8‐1) 16.4889, 3. Wellsville (8‐1)
14.9333, 4. Danville (7‐2) 11.5, 5. Lowellville (5‐4) 9.3424, 6. Ashland Mapleton (6‐3) 8.9611, 7. Southington
Chalker (5‐4) 7.4164, 8. Garfield Hts. Trinity (3‐6) 5.7944, 9. Plymouth (5‐4) 5.0, 10. Sebring McKinley (3‐6) 4.8535,
11. Mineral Ridge (4‐5) 4.7667, 12. Warren John F. Kennedy (2‐7) 4.4389
Region 24 ‐ 1. Leipsic (7‐2) 11.7222, 2. Fremont St. Joseph Central Cath. (6‐3) 11.2556, 3. McComb (7‐2) 11.0303, 4.
Arlington (7‐2) 10.3333, 5. Tiffin Calvert (5‐4) 10.0056, 6. Hicksville (5‐4) 8.8056, 7. Edon (7‐2) 8.6222, 8. Sycamore
Mohawk (4‐5) 7.3222, 9. Delphos St. John's (5‐4) 6.7167, 10. Pandora‐Gilboa (6‐3) 6.5303, 11. Tol. Christian (5‐4)
6.3222, 12. Lima Perry (3‐6) 5.4167
Region 25 ‐ 1. Shadyside (9‐0) 20.5101, 2. Glouster Trimble (9‐0) 19.3384, 3. Steubenville Cath. Central (8‐1)
14.2188, 4. Malvern (7‐2) 12.0444, 5. Racine Southern (7‐2) 11.7323, 6. Caldwell (7‐2) 11.3556, 7. Beallsville (5‐4)
8.1816, 8. Crown City South Gallia (5‐4) 7.0, 9. Lancaster Fairfield Christian Acad. (6‐3) 6.5215, 10. Willow Wood
Symmes Valley (5‐4) 6.4056, 11. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (4‐5) 6.1566, 12. New Matamoras
Frontier (4‐5) 5.2846
Region 26 ‐ 1. North Lewisburg Triad (9‐0) 21.3167, 2. Covington (9‐0) 19.1444, 3. Maria Stein Marion Local (9‐0)
19.1167, 4. Sidney Lehman Cath. (8‐1) 14.5455, 5. Bainbridge Paint Valley (7‐2) 13.1778, 6. Fort Loramie (7‐2)
12.0808, 7. Portsmouth Notre Dame (7‐2) 10.6889, 8. Cedarville (6‐3) 9.0056, 9. Fairfield Cin. Christian (5‐4)
6.3499, 10. Cin. Riverview East Acad. (5‐4) 5.7485, 11. Day. Jefferson Twp. (3‐6) 5.0326, 12. Manchester (5‐4)
4.9848









Oct. 15-After seven weeks of action
Division I (top 16 from both regions qualify for the playoffs)

Division I
Region 1 - 1. Hudson (7-0) 23.5571, 2. Lakewood St. Edward (6-0) 21.339, 3. Austintown-Fitch (7-0) 20.7214, 4. Canton McKinley (7-0) 20.3469, 5. Mentor (6-1) 16.9286, 6. Marysville (6-1) 16.8929, 7. Cleveland Heights (6-1) 15.8714, 8. Westerville Central (6-1) 15.7785, 9. Stow-Munroe Falls (6-1) 15.2571, 10. Wadsworth (6-1) 14.1929, 11. Elyria (5-2) 12.0214, 12. Cle. St. Ignatius (4-3) 11.6633, 13. Solon (4-3) 11.3286, 14. Strongsville (5-2) 11.0071, 15. Shaker Hts. (5-2) 10.0929, 16. Massillon Jackson (4-3) 9.9019, 17. Brunswick (4-3) 9.9, 18. Green (4-3) 8.9571, 19. North Royalton (3-4) 8.6643, 20. Tol. Whitmer (3-4) 8.3714

Region 2 - 1. Cin. Archbishop Moeller (7-0) 23.4489, 2. Centerville (6-1) 22.3367, 3. Cin. Colerain (7-0) 21.7316, 4. West Chester Lakota West (6-1) 21.1, 5. Hilliard Davidson (7-0) 19.35, 6. Pickerington North (7-0) 18.6327, 7. Clayton Northmont (6-1) 16.8514, 8. Cin. Elder (5-2) 15.7922, 9. Huber Hts. Wayne (6-1) 15.5382, 10. Fairfield (6-1) 14.5786 11. Miamisburg (6-1) 14.5, 12. Cin. St. Xavier (4-3) 13.6857, 13. Springboro (6-1) 12.4357, 14. Hilliard Darby (6-1) 12.1857, 15. Pickerington Central (4-2) 12.1111, 16. Dublin Coffman (4-3) 11.2714, 17. Cin. Oak Hills (4-3) 10.8214, 18. Lebanon (5-2) 10.4857, 19. Cin. Sycamore (5-2) 8.7714

What questions do you have about Division I? Scroll down to the comments section and post them there. They will be answered by cleveland.com reporter Joe Noga.

Division II (top eight from each region qualify for the playoffs in Divisions II through VII)
Region 3 - 1. Cle. Glenville (6-1) 15.8413, 2. Brecksville-Broadview Hts. (6-1) 15.6214, 3. Willoughby South (6-1) 15.5286, 4. Bedford (6-1) 12.3214, 5. Kent Roosevelt (6-1) 11.5357, 6. Lyndhurst Brush (4-3) 10.2571, 7. North Olmsted (5-2) 9.5357, 8. Madison (5-2) 9.4286, 9. Westlake (4-3) 9.0857, 10. Painesville Riverside (5-2) 8.7214, 11. Parma (3-4) 5.5643, 12. Maple Hts. (3-4) 5.1786

Region 4 - 1. Avon (7-0) 18.6571, 2. Medina Highland (7-0) 18.3, 3. Macedonia Nordonia (7-0) 18.2286, 4. Akron Ellet (7-0) 16.7, 5. Perrysburg (5-2) 13.3429, 6. Avon Lake (5-2) 12.55, 7. Tol. St. Francis de Sales (5-2) 12.5357, 8. Massillon Washington (6-1) 11.9929, 9. Grafton Midview (5-2) 10.2429, 10. Uniontown Lake (4-3) 9.8643, 11. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (4-3) 9.3085, 12. Tol. Bowsher (5-2) 9.1

Region 5 - 1. New Albany (7-0) 19.8297, 2. Zanesville (7-0) 19.2214, 3. Mansfield Senior (7-0) 18.95, 4. Dublin Scioto (5-2) 15.6, 5. Pataskala Licking Hts. (7-0) 14.85, 6. Worthington Kilbourne (6-1) 14.7429, 7. Cols. Northland (5-1) 13.3333, 8. Cols. Walnut Ridge (5-2) 11.1926, 9. Ashland (4-3) 9.2714, 10. Cols. St. Charles (4-2) 9.118, 11. Cols. Hamilton Township (4-3) 8.8, 12. Lewis Center Olentangy (6-1) 8.7214

Region 6 - 1. Loveland (7-0) 24.6929, 2. Cin. Northwest (7-0) 15.9429, 3. Cin. Mount Healthy (6-1) 15.4, 4. Cin. Winton Woods (6-1) 14.4699, 5. Cin. Withrow (6-1) 11.7643, 6. Kings Mills Kings (5-2) 10.5286, 7. Lima Senior (4-3) 8.85, 8. Cin. Glen Este (4-3) 8.25, 9. Cin. LaSalle (3-4) 8.249, 10. Harrison (4-3) 7.8357, 11. Vandalia Butler (4-3) 7.7357, 12. Cin. Anderson (3-4) 7.5929

What questions do you have about Division II? Scroll down to the comments section and post them there. They will be answered by cleveland.com reporter Joe Noga.

Division III
Region 7 - 1. Akron St. Vincent-St Mary (7-0) 19.6501, 2. Poland Seminary (7-0) 17.3786, 3. Chesterland West Geauga (6-1) 17.3429, 4. Hubbard (7-0) 17.1714, 5. Alliance Marlington (6-1) 13.5643, 6. Chagrin Falls Kenston (5-2) 13.5143, 7. Louisville (7-0) 13.3786, 8. Aurora (6-1) 12.45, 9. Alliance (5-2) 11.0357, 10. Warren Howland (4-3) 10.6643, 11. Chardon (4-3) 9.6071, 12. Norton (6-1) 9.1643

Region 8 - 1. Tol. Central Cath. (7-0) 22.1929, 2. Norwalk (6-1) 15.2143, 3. Clyde (6-1) 14.65, 4. Sandusky Perkins (7-0) 13.5, 5. Tiffin Columbian (6-1) 12.8714, 6. Napoleon (5-2) 10.4714, 7. Defiance (4-3) 7.8786, 8. Parma Padua Franciscan (3-4) 6.9786, 9. Medina Buckeye (3-4) 6.1286, 10. Lodi Cloverleaf (2-5) 5.2, 11. Elida (4-3) 4.8643, 12. Maumee (2-5) 4.3643

Region 9 - 1. Cols. Marion-Franklin (6-1) 15.2643, 2. The Plains Athens (7-0) 15.25, 3. Chillicothe (6-1) 13.0714, 4. Circleville Logan Elm (6-1) 12.9143, 5. Dover (5-2) 12.0306, 6. Cols. Brookhaven (5-2) 11.3947, 7. New Philadelphia (6-1) 10.9357, 8. Granville (5-2) 9.8857, 9. Millersburg West Holmes (5-2) 9.4, 10. Thornville Sheridan (5-2) 8.7714, 11. Dresden Tri-Valley (5-2) 8.4571, 12. Cols. Mifflin (4-3) 7.9618

Region 10 - 1. Wapakoneta (6-1) 16, 2. Mount Orab Western Brown (7-0) 14.0649, 3. Springfield Shawnee (7-0) 13.8643, 4. Day. Thurgood Marshall (3-3) 12.2715, 5. Franklin (6-1) 12.0286, 6. Tipp City Tippecanoe (7-0) 11.3857, 7. Celina (6-1) 10.4429, 8. Springfield Kenton Ridge (6-1) 10.0357, 9. New Richmond (6-1) 9.4929, 10. Trotwood-Madison (4-2) 7.3889, 11. Hamilton Ross (4-3) 6.9429, 12. Bellefontaine (3-4) 5.9857

What questions do you have about Division III? Scroll down to the comments section and post them there. They will be answered by cleveland.com reporter Joe Noga.

Division IV
Region 11 - 1. Chagrin Falls (5-2) 12.5286, 2. Peninsula Woodridge (5-2) 12.0786, 3. Fairview Park Fairview (6-1) 10.6857, 4. Cle. John Hay (6-1) 10.2698, 5. Struthers (5-2) 10.2571, 6. Minerva (4-3) 10.0571, 7. Cle. Benedictine (5-2) 9.8857, 8. Perry (4-3) 9.7429, 9. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-3) 9.7286, 10. Cortland Lakeview (4-3) 7.8929, 11. Youngstown Cardinal Mooney (4-3) 7.4986, 12. Cle. Central Cath. (5-2) 6.8357

Region 12 - 1. Caledonia River Valley (7-0) 17.8071, 2. Bryan (7-0) 15.1429, 3. Kenton (7-0) 15.0214, 4. Genoa Area (7-0) 13.65, 5. Wauseon (6-1) 11.8571, 6. Galion (6-1) 11.5429, 7. Wooster Triway (5-2) 11.2071, 8. Sparta Highland (6-1) 11.0786, 9. Millbury Lake (5-2) 10.9571, 10. Upper Sandusky (6-1) 9.7857, 11. Ontario (5-2) 8.5714, 12. Bellville Clear Fork (5-2) 8.1143

Region 13 - 1. Duncan Falls Philo (6-1) 12.9429, 2. Newark Licking Valley (6-1) 12.0786, 3. Gnadenhutten Indian Valley (6-1) 11.8929, 4. Zanesville Maysville (6-1) 10.1714, 5. Steubenville (5-2) 8.4662, 6. Bexley (5-2) 8.3643, 7. Carroll Bloom-Carroll (4-3) 7.4, 8. Wintersville Indian Creek (5-2) 7.2286, 9. Cols. Bishop Watterson (2-4) 7.2222, 10. Byesville Meadowbrook (6-1) 5.6857, 11. Richmond Edison (4-3) 5.5143, 12. Uhrichsville Claymont (4-3) 5.1643

Region 14 - 1. Kettering Archbishop Alter (6-1) 15.0642, 2. Clarksville Clinton-Massie (6-1) 13.6735, 3. Cin. Archbishop McNicholas (5-2) 12.2287, 4. Urbana (7-0) 12.0143, 5. Washington C.H. Miami Trace (5-2) 11.9971, 6. Middletown Bishop Fenwick (5-2) 10.8143, 7. Germantown Valley View (6-1) 10.6714, 8. Circleville (5-2) 10.4643, 9. North Bend Taylor (5-2) 10.3857, 10. Minford (6-1) 10.3643, 11. Carlisle (5-2) 9.5857, 12. Cin. Wyoming (5-2) 9.4429

What questions do you have about Division IV? Scroll down to the comments section and post them there. They will be answered by cleveland.com reporter Joe Noga.

Division V
Region 15 - 1. Akron Manchester (6-1) 15.8143, 2. Navarre Fairless (6-1) 11.5714, 3. Columbiana Crestview (6-1) 11.2857, 4. Beachwood (5-2) 11.1, 5. Sullivan Black River (5-2) 10.0286, 6. Youngstown Liberty (5-2) 9.7286, 7. Youngstown Ursuline (3-3) 9.236, 8. Gates Mills Gilmour Acad. (6-1) 8.949, 9. Canton Central Cath. (4-3) 7.0429, 10. Cadiz Harrison Central (3-4) 6.7714, 11. Magnolia Sandy Valley (4-3) 6.5214, 12. Garrettsville Garfield (4-3) 6.0786

Region 16 - 1. Columbia Station Columbia (7-0) 12.55, 2. Coldwater (6-1) 11.6786, 3. West Salem Northwestern (6-1) 11.6714, 4. Loudonville (7-0) 11.4857, 5. Huron (5-2) 11.25, 6. Pemberville Eastwood (5-2) 10.8429, 7. Findlay Liberty-Benton (6-0) 10.8056, 8. Doylestown Chippewa (5-2) 9.9786, 9. Creston Norwayne (5-2) 8.5429, 10. Liberty Center (5-2) 8.1071, 11. Orrville (4-3) 7.9214, 12. Archbold (6-1) 7.75

Region 17 - 1. Cols. Bishop Hartley (6-1) 14.5714, 2. Wheelersburg (7-0) 13.0714, 3. St. Clairsville (6-1) 12.6726, 4. Baltimore Liberty Union (6-1) 12.2357, 5. Martins Ferry (6-1) 11.7482, 6. Proctorville Fairland (4-3) 9.3429, 7. Chillicothe Southeastern (3-4) 6.1071, 8. Williamsport Westfall (3-4) 5.5143, 9. South Point (5-2) 5.5116, 10. Portsmouth West (3-4) 5.05, 11. Ironton (2-5) 5.0145, 12. Piketon (3-4) 4.0571

Region 18 - 1. Cin. Hills Christian Acad. (7-0) 13.2429, 2. West Jefferson (6-1) 13.0643, 3. Hamilton Badin (6-1) 12.7714, 4. Cin. Mariemont (5-2) 11.1, 5. Richwood North Union (6-1) 9.6429, 6. Day. Chaminade Julienne (4-3) 9.398, 7. Cin. Madeira (5-2) 9.2071, 8. Brookville (5-2) 9.1643, 9. Waynesville (5-2) 8.9643, 10. St. Bernard Roger Bacon (3-4) 6.4357, 11. Reading (3-4) 6.2071, 12. Cin. Purcell Marian (3-4) 6.0

What questions do you have about Division V? Scroll down to the comments section and post them there. They will be answered by cleveland.com reporter Joe Noga.

Division VI
Region 19 - 1. North Lima South Range (7-0) 11.4929, 2. Mogadore (6-1) 10.9143, 3. Kirtland (7-0) 10.1861, 4. Cle. Villa Angela-St. Joseph (7-0) 9.7429, 5. Cuyahoga Hts. (5-2) 8.7429, 6. Louisville St. Thomas Aquinas (5-2) 8.2944, 7. Brookfield (5-2) 8.1, 8. New Middletown Springfield (5-2) 7.6046, 9. McDonald (5-2) 7.5071, 10. Newcomerstown (4-3) 6.3429, 11. Ashland Crestview (3-4) 5.2429, 12. Sugarcreek Garaway (3-4) 5.1929

Region 20 - 1. Haviland Wayne Trace (7-0) 12.85, 2. Delphos Jefferson (7-0) 12.5286, 3. Convoy Crestview (5-2) 9.7857, 4. Defiance Tinora (6-1) 9.4143, 5. North Robinson Colonel Crawford (6-1) 9.05, 6. Ada (5-2) 8.6286, 7. Lima Central Cath. (5-2) 8.55, 8. Defiance Ayersville (6-1) 8.2929, 9. Bucyrus Wynford (4-3) 8.2157, 10. Northwood (5-2) 7.6571, 11. Hamler Patrick Henry (5-2) 7.5214, 12. Bluffton (4-3) 6.8143

Region 21 - 1. Cols. Bishop Ready (7-0) 16.7357, 2. Lucasville Valley (7-0) 12.9571, 3. Bellaire (5-2) 12.2078, 4. Centerburg (7-0) 10.7286, 5. Newark Cath. (6-1) 9.8429, 6. Oak Hill (6-1) 7.9714, 7. Beverly Fort Frye (6-1) 7.8643, 8. Woodsfield Monroe Central (4-3) 7.4643, 9. Gahanna Cols. Acad. (4-3) 6.7214, 10. West Lafayette Ridgewood (4-3) 6.0357, 11. Crooksville (3-4) 3.7571, 12. Stewart Federal Hocking (3-4) 3.6926

Region 22 - 1. Williamsburg (5-2) 9.6214, 2. Cin. Country Day (7-0) 9.2316, 3. Mechanicsburg (5-2) 9.1429, 4. Cin. Summit Country Day (6-1) 8.9668, 5. Casstown Miami East (6-1) 8.7286, 6. Lewisburg Tri-County North (6-1) 8.4571, 7. New Paris National Trail (6-1) 8.4495, 8. West Liberty-Salem (6-1) 7.4643, 9. Arcanum (3-4) 5.8143, 10. Fayetteville-Perry (5-2) 5.7357, 11. West Alexandria Twin Valley South (5-2) 5.2643, 12. London Madison Plains (3-4) 5.2357

What questions do you have about Division VI? Scroll down to the comments section and post them there. They will be answered by cleveland.com reporter Joe Noga.

Division VII
Region 23 - 1. Berlin Center Western Reserve (7-0) 15.3571, 2. Norwalk St. Paul (6-1) 9.9357, 3. Wellsville (6-1) 8.8143, 4. Danville (6-1) 8.6724, 5. Lowellville (5-2) 8.4184, 6. Ashland Mapleton (5-2) 8.0357, 7. Plymouth (5-2) 5.1714, 8. Garfield Hts. Trinity (3-4) 4.9071, 9. Southington Chalker (4-3) 4.8196, 10. Mineral Ridge (4-3) 4.4929, 11. Lucas (3-4) 4.1, 12. Youngstown Christian (2-4) 3.4722

Region 24 - 1. Fremont St. Joseph Central Cath. (5-2) 8.7857, 2. Arlington (5-2) 8.3929, 3. McComb (6-1) 8.0541, 4. Leipsic (6-1) 7.7929, 5. Tol. Christian (5-2) 5.9071, 6. Sycamore Mohawk (3-4) 5.3429, 7. Tiffin Calvert (3-4) 4.9929, 8. Edon (5-2) 4.95, 9. Pandora-Gilboa (5-2) 4.8442, 10. Hicksville (3-4) 4.3714, 11. Delphos St. John's (3-4) 3.8429, 12. Lima Perry (2-5) 3.15

Region 25 - 1. Shadyside (7-0) 15.2286, 2. Glouster Trimble (7-0) 12.9571, 3. Steubenville Cath. Central (7-0) 10.0571, 4. Racine Southern (6-1) 9.8857, 5. Malvern (5-2) 7.2643, 6. Caldwell (5-2) 6.4143, 7. Beallsville (4-3) 6.2929, 8. Willow Wood Symmes Valley (5-2) 5.5429, 9. Crown City South Gallia (4-3) 4.9214, 10. Lancaster Fairfield Christian Acad. (4-3) 4.2431, 11. New Matamoras Frontier (3-4) 4.1214, 12. Grove City Christian (2-5) 3.9065

Region 26 - 1. North Lewisburg Triad (7-0) 14.7357, 2. Maria Stein Marion Local (7-0) 12.6929, 3. Covington (7-0) 11.0286, 4. Sidney Lehman Cath. (6-1) 10.4857, 5. Bainbridge Paint Valley (6-1) 10.0214, 6. Fort Loramie (5-2) 7.8153, 7. Cedarville (5-2) 7.6857, 8. Portsmouth Notre Dame (5-2) 6.8643, 9. Cin. Riverview East Acad. (4-3) 4.391, 10. Fairfield Cin. Christian (3-4) 4.2814, 11. Day. Jefferson Twp. (3-4) 4.0253, 12. DeGraff Riverside (3-4) 3.3182






Oct. 8- After six weeks of action

Region 1 - 1. Hudson (6-0) 18.6333, 2. Lakewood St. Edward (6-0) 18.3833, 3. Canton McKinley (6-0) 16.1156, 4. Austintown-Fitch (6-0) 16.0333, 5. Cleveland Heights (5-1) 13.4667, 6. Marysville (5-1) 12.75, 7. Westerville Central (5-1) 12.6333, 8. Mentor (5-1) 12.4, 9. Stow-Munroe Falls (5-1) 12.2, 10. Cle. St. Ignatius (4-2) 11.5833, 11. Elyria (5-1) 10.95, 12. Solon (4-2) 10.8, 13. Wadsworth (5-1) 10.6167, 14. Brunswick (4-2) 10.4833, 15. Strongsville (4-2) 8.8333, 16. Green (4-2) 8.3667, 17. Tol. Whitmer (3-3) 7.6, 18. Warren G. Harding (4-2) 7.5667, 19. Massillon Jackson (3-3) 7.2424, 20. Shaker Hts. (4-2) 6.9

Region 2 - 1. Centerville (6-0) 20.2432, 2. Cin. Archbishop Moeller (6-0) 19.0374, 3. Hilliard Davidson (6-0) 16.15, 4. Cin. Colerain (6-0) 15.9116, 5. West Chester Lakota West (5-1) 15.2333, 6. Fairfield (6-0) 14.8833, 7. Cin. Elder (5-1) 14.6667, 8. Pickerington North (6-0) 14.2602, 9. Huber Heights Wayne (5-1) 12.4066, 10. Miamisburg (5-1) 12.0333, 11. Clayton Northmont (5-1) 11.548, 12. Hilliard Darby (5-1) 10.0833, 13. Springboro (5-1) 9.8167, 14. Cin. St. Xavier (3-3) 9.6833, 15. Dublin Coffman (3-3) 9.6333, 16. Cin. Sycamore (5-1) 9.5333, 17. Lebanon (4-2) 8.9, 18. Pickerington Central (3-2) 8.7889, 19. Reynoldsburg (3-3) 8.2677, 20. Cin. Oak Hills (3-3) 7.8667

Division II (top eight from each region qualify for the playoffs in Divisions II through VII)

Region 3 - 1. Cle. Glenville (5-1) 13.0667, 2. Willoughby South (5-1) 12.6, 3. Bedford (5-1) 10.3667, 4. Brecksville-Broadview Hts. (5-1) 10.0667, 5. Madison (5-1) 9.5333, 6. Kent Roosevelt (5-1) 8.8, 7. North Olmsted (4-2) 7.9667, 8. Lyndhurst Brush (3-3) 7.5667, 9. Painesville Riverside (4-2) 7.2833, 10. Westlake (3-3) 6.5167, 11. Garfield Hts. (3-3) 4.55, 12. Mayfield (2-4) 4.35

Region 4 - 1. Medina Highland (6-0) 15.4333, 2. Avon (6-0) 15.3833, 3. Macedonia Nordonia (6-0) 14.85, 4. Massillon Washington (6-0) 12.85, 5. Avon Lake (5-1) 12.15, 6. Akron Ellet (6-0) 12.1, 7. Perrysburg (4-2) 10.1833, 8. Tol. St. Francis deSales (4-2) 9.2167, 9. Grafton Midview (4-2) 8.85, 10. Uniontown Lake (3-3) 8.15, 11. Sylvania Southview (3-3) 7.5333, 12. Tol. Bowsher (4-2) 7.4833

Region 5 - 1. New Albany (6-0) 14.9167, 2. Mansfield Senior (6-0) 14.35, 3. Zanesville (6-0) 14.2333, tie-4. Dublin Scioto (4-2) 12.25, tie-4. Worthington Kilbourne (5-1) 12.25, 6. Pataskala Licking Hts. (6-0) 10.5, 7. Cols. Northland (4-1) 9.6333, 8. Lewis Center Olentangy (6-0) 8.9167, 9. Cols. St. Charles (3-2) 7.7444, 10. Dublin Jerome (3-3) 7.6333, 11. Hilliard Bradley (3-3) 6.8333, 12. Cols. Walnut Ridge (4-2) 6.7833

Region 6 - 1. Loveland (6-0) 18.3167, 2. Cin. Northwest (6-0) 14.1333, 3. Cin. Winton Woods (6-0) 13.8125, 4. Cin. Mount Healthy (5-1) 11.1833, 5. Cin. Withrow (5-1) 9.3, tie-6. Cin. Anderson (3-3) 8.0333, tie-6. Cin. LaSalle (3-3) 8.0333, 8. Harrison (4-2) 7.7833, 9. Kings Mills Kings (4-2) 7.3833, 10. Cin. Glen Este (3-3) 6.1833, 11. Lima Senior (3-3) 5.9833, 12. Vandalia Butler (3-3) 5.5333

Division III

Region 7 - 1. Akron St. Vincent-St Mary (6-0) 15.1833, 2. Chesterland West Geauga (5-1) 14.2833, 3. Hubbard (6-0) 14.15, 4. Poland Seminary (6-0) 13.4667, 5. Alliance Marlington (5-1) 11.9833, tie-6. Aurora (5-1) 9.95, tie-6. Chagrin Falls Kenston (4-2) 9.95, 8. Louisville (6-0) 9.15, 9. Warren Howland (4-2) 9.1, 10. Alliance (4-2) 7.9, 11. Tallmadge (4-2) 7.8, 12. Norton (5-1) 7.3

Region 8 - 1. Tol. Central Cath. (6-0) 17.9333, 2. Sandusky Perkins (6-0) 12.2, 3. Clyde (5-1) 12.1833, 4. Tiffin Columbian (5-1) 11.9333, 5. Norwalk (5-1) 11.7833, 6. Napoleon (4-2) 7.5, 7. Defiance (3-3) 6.9, 8. Parma Padua Franciscan (3-3) 6.5333, 9. Medina Buckeye (3-3) 5.4, 10. Lodi Cloverleaf (2-4) 5.0, 11. Elida (4-2) 4.9667, 12. Maumee (2-4) 3.55

Region 9 - 1. The Plains Athens (6-0) 13.6333, 2. Chillicothe (6-0) 13.3333, 3. Cols. Marion-Franklin (5-1) 12.75, 4. New Philadelphia (6-0) 10.6333, 5. Granville (5-1) 10.0167, 6. Circleville Logan Elm (5-1) 9.5167, 7. Millersburg West Holmes (5-1) 9.4833, 8. Cols. Brookhaven (4-2) 8.5808, 9. Dover (4-2) 8.5272, 10. Thornville Sheridan (5-1) 8.4167, 11. Cols. Mifflin (4-2) 7.95, 12. Carrollton (3-3) 7.183.

Region 10 - 1. Wapakoneta (5-1) 12.95, 2. Mount Orab Western Brown (6-0) 12.6035, 3. Springfield Shawnee (6-0) 10.9833, 4. Day. Thurgood Marshall (3-2) 10.9281, 5. Celina (5-1) 8.8833, 6. Franklin (5-1) 8.6333, 7. Tipp City Tippecanoe (6-0) 8.6167, 8. Springfield Kenton Ridge (5-1) 7.3833, 9. New Richmond (5-1) 7.3167, 10. Bellefontaine (3-3) 5.8667, 11. Hamilton Ross (3-3) 5.4, 12. Trotwood-Madison (3-2) 5.0333

Division IV

Region 11 - 1. Chagrin Falls (4-2) 10.5167, tie-2. Peninsula Woodridge (4-2) 9.7167, tie-2. Perry (4-2) 9.7167, 4. Minerva (4-2) 9.3833, 5. Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (4-2) 8.5167, 6. Cle. Benedictine (4-2) 8.45, 7. Fairview Park Fairview (5-1) 8.3167, 8. Cle. John Hay (5-1) 8.0177, 9. Struthers (4-2) 7.6333, 10. Pepper Pike Orange (3-3) 6.3167, 11. Cortland Lakeview (3-3) 6.2, 12. Cle. Central Cath. (4-2) 6.15

Region 12 - 1. Caledonia River Valley (6-0) 14.3667, 2. Kenton (6-0) 12.2, 3. Bryan (6-0) 11.7, 4. Genoa Area (6-0) 10.85, 5. Galion (6-0) 10.4, 6. Sparta Highland (5-1) 9.85, 7. Millbury Lake (5-1) 9.8333, 8. Wauseon (5-1) 9.7833, 9. Upper Sandusky (6-0) 9.0333, 10. Wooster Triway (4-2) 8.3833, 11. Ontario (4-2) 7.3333, 12. Bellville Clear Fork (4-2) 6.216.

Region 13 - 1. Gnadenhutten Indian Valley (6-0) 11.3833, 2. Duncan Falls Philo (5-1) 9.6167, 3. Newark Licking Valley (5-1) 9.1667, 4. Zanesville Maysville (5-1) 9.0167, 5. Steubenville (5-1) 8.3935, 6. Bexley (5-1) 8.15, 7. Carroll Bloom-Carroll (4-2) 7.5, 8. Cols. Bishop Watterson (2-4) 6.15, 9. Richmond Edison (4-2) 5.9667, 10. Wintersville Indian Creek (4-2) 5.25, 11. Byesville Meadowbrook (5-1) 5.2167, 12. New Concord John Glenn (4-2) 5.0667

Region 14 - 1. Urbana (6-0) 11.6, 2. Cin. Archbishop McNicholas (5-1) 11.5459, 3. Kettering Archbishop Alter (5-1) 11.2702, 4. Washington C.H. Miami Trace (5-1) 11.101, 5. Germantown Valley View (6-0) 10.95, 6. Clarksville Clinton-Massie (5-1) 8.6793, 7. Middletown Bishop Fenwick (4-2) 8.4833, 8. Cin. Wyoming (4-2) 8.4167, 9. Minford (5-1) 8.3333, 10. North Bend Taylor (4-2) 7.9833, 11. Eaton (5-1) 7.5167, 12. Carlisle (4-2) 7.4833

Division V

Region 15 - 1. Akron Manchester (5-1) 11.2833, 2. Beachwood (4-2) 9.0667, 3. Navarre Fairless (5-1) 8.25, 4. Columbiana Crestview (5-1) 7.8, 5. Youngstown Liberty (4-2) 7.5, 6. Sullivan Black River (4-2) 7.3833, 7. Gates Mills Gilmour Acad. (5-1) 6.5667, 8. Youngstown Ursuline (2-3) 6.3764, 9. Independence (4-2) 5.8833, 10. Canton Central Cath. (3-3) 5.55, 11. Warren Champion (3-3) 5.1288, 12. Magnolia Sandy Valley (3-3) 4.8333

Region 16 - 1. Columbia Station Columbia (6-0) 10.8833, 2. Pemberville Eastwood (4-2) 10.2, 3. Coldwater (5-1) 9.2333, 4. Loudonville (6-0) 9.0333, 5. West Salem Northwestern (5-1) 8.6, 6. Huron (4-2) 8.55, 7. Orrville (4-2) 7.9333, 8. Findlay Liberty-Benton (5-0) 7.8778, 9. Doylestown Chippewa (4-2) 7.6167, 10. Creston Norwayne (4-2) 7.05, 11. Apple Creek Waynedale (4-2) 6.2333, 12. Marion Pleasant (4-2) 6.05

Region 17 - 1. Cols. Bishop Hartley (5-1) 12.8333, 2. Baltimore Liberty Union (6-0) 11.4, 3. Wheelersburg (6-0) 11.2833, 4. St. Clairsville (6-0) 11.2604, 5. Martins Ferry (5-1) 10.0783, 6. Proctorville Fairland (3-3) 7.5833, 7. Chillicothe Southeastern (3-3) 5.6667, 8. Portsmouth West (3-3) 4.9333, 9. Ironton (2-4) 4.7167, 10. South Point (4-2) 4.4091, 11. Portsmouth (2-4) 3.9, 12. Belmont Union Local (3-3) 3.7167

Region 18 - 1. Cin. Hills Christian Acad. (6-0) 11.25, 2. West Jefferson (5-1) 9.9667, 3. Day. Chaminade Julienne (4-2) 9.3486, 4. Hamilton Badin (5-1) 9.1833, 5. Cin. Madeira (5-1) 8.7667, 6. Richwood North Union (5-1) 8.2833, 7. Cin. Mariemont (4-2) 8.1333, 8. Brookville (4-2) 7.4167, 9. Reading (3-3) 6.0667, 10. Waynesville (4-2) 5.9167, 11. St. Bernard Roger Bacon (3-3) 5.8167, 12. Cin. Purcell Marian (3-3) 5.7833

Division VI

Region 19 - 1. Mogadore (5-1) 9.6, 2. Canfield South Range (6-0) 9.4667, 3. Kirtland (6-0) 9.2298, 4. Louisville St. Thomas Aquinas (5-1) 8.3131, 5. Cle. Villa Angela-St. Joseph (6-0) 8.1167, 6. New Middletown Springfield (5-1) 7.1717, 7. McDonald (4-2) 6.65, 8. Brookfield (4-2) 6.0167, 9. Cuyahoga Hts. (4-2) 5.95, 10. Newcomerstown (3-3) 4.6667, 11. Jeromesville Hillsdale (3-3) 3.7833, 12. Sugarcreek Garaway (2-4) 3.4333

Region 20 - 1. Haviland Wayne Trace (6-0) 10.5833, 2. Delphos Jefferson (6-0) 10.1, 3. Defiance Tinora (5-1) 8.2167, 4. Ada (5-1) 8.1667, 5. North Robinson Colonel Crawford (5-1) 7.3667, 6. Hamler Patrick Henry (5-1) 7.2833, 7. Convoy Crestview (4-2) 6.6833, 8. Defiance Ayersville (5-1) 6.4833, 9. Bascom Hopewell-Loudon (4-2) 6.45, 10. Lima Central Cath. (4-2) 6.4167, 11. Northwood (4-2) 5.95, 12. Spencerville (4-2) 4.7833

Region 21 - 1. Cols. Bishop Ready (6-0) 12.35, 2. Lucasville Valley (6-0) 10.2833, 3. Centerburg (6-0) 9.4667, 4. Bellaire (4-2) 8.9722, 5. Newark Cath. (5-1) 7.4, 6. Gahanna Cols. Acad. (4-2) 6.75, 7. Beverly Fort Frye (5-1) 5.9333, 8. Oak Hill (5-1) 5.6833, 9. Woodsfield Monroe Central (3-3) 5.6667, 10. West Lafayette Ridgewood (3-3) 3.9333, 11. Crooksville (3-3) 3.6167, 12. Grandview Hts. (2-4) 3.366

Region 22 - 1. Casstown Miami East (6-0) 8.55, 2. Cin. Country Day (6-0) 8.0167, 3. Williamsburg (4-2) 7.7333, 4. New Paris National Trail (5-1) 7.6086, 5. Lewisburg Tri-County North (5-1) 7.5833, 6. West Liberty-Salem (6-0) 7.3833, 7. Cin. Summit Country Day (5-1) 6.8157, 8. Mechanicsburg (4-2) 5.4167, 9. Fayetteville-Perry (4-2) 5.2667, 10. Anna (2-4) 4.2167, 11. Rockford Parkway (3-3) 3.9833, 12. West Alexandria Twin Valley South (4-2) 3.85

Division VII

Region 23 - 1. Berlin Center Western Reserve (6-0) 12.0667, 2. Lowellville (5-1) 7.9677, 3. Ashland Mapleton (5-1) 7.75, 4. Norwalk St. Paul (5-1) 7.35, 5. Wellsville (5-1) 7.2667, 6. Danville (5-1) 6.9343, 7. Garfield Hts. Trinity (3-3) 4.8667, 8. Plymouth (5-1) 4.5, 9. Mineral Ridge (4-2) 4.4, 10. Southington Chalker (3-3) 3.8667, 11. Vienna Mathews (4-2) 3.5714, 12. Leetonia (2-4) 3.55

Region 24 - 1. Arlington (5-1) 8.1333, 2. Fremont St. Joseph Central Cath. (4-2) 7.0833, 3. Leipsic (5-1) 7.0333, 4. McComb (5-1) 6.9697, 5. Pandora-Gilboa (5-1) 4.9, 6. Edon (4-2) 4.0833, 7. Tol. Christian (4-2) 4.0667, 8. Hicksville (3-3) 3.9333, 9. Tiffin Calvert (2-4) 3.5333, 10. Sycamore Mohawk (2-4) 3.5, 11. North Baltimore (2-4) 2.45, 12. Delphos St. John's (2-4) 2.4333

Region 25 - 1. Shadyside (6-0) 11.9, 2. Glouster Trimble (6-0) 11.0167, 3. Steubenville Cath. Central (6-0) 9.1833, 4. Racine Southern (5-1) 8.45, 5. Malvern (5-1) 6.9667, 6. Crown City South Gallia (4-2) 5.2667, 7. Caldwell (4-2) 4.8333, 8. Willow Wood Symmes Valley (4-2) 4.7, 9. Beallsville (3-3) 4.2753, 10. New Matamoras Frontier (3-3) 4.0333, 11. Grove City Christian (2-4) 3.699, 12. New Philadelphia Tuscarawas Central Cath. (3-3) 3.4495

Region 26 - 1. Maria Stein Marion Local (6-0) 11.1667, 2. North Lewisburg Triad (6-0) 10.7667, 3. Bainbridge Paint Valley (6-0) 9.7667, 4. Covington (6-0) 7.9167, 5. Fort Loramie (5-1) 7.5101, 6. Sidney Lehman Cath. (5-1) 7.45, 7. Cedarville (5-1) 6.9, 8. Portsmouth Notre Dame (5-1) 6.6167, 9. Cin. Riverview East Acad. (4-2) 4.3754, 10. DeGraff Riverside (3-3) 3.5682, 11. Fairfield Cin. Christian (2-4) 3.1667, 12. McGuffey Upper Scioto Valley (3-3) 2.8833
Advertise on WCHS-TV Online

WEST VIRGINIA NEWS

W.Va. mayor accused of lying to US agent
W.Va. man accused of threatening US senator
W.Va. jobless rate inches up in March
Ex-superintendent of W.Va. schools files 2nd suit
Manchin urges mines to speak out about coal
W.Va. GOP says former US Rep. Staton has died
Court upholds convictions in oil drilling scam
Figure in Mingo probe sues ex-officials others
Williamson mayor to step down April 30
Police find skeletal remains in Wyoming County
Groups work to restore Wheeling's oldest cemetery
Chester festival organizer accused of embezzlement
WVU, 2 other schools among STEM grant recipients
K-9 units at annual W.Va. training seminar
Salary for WVU president to be set April 25
2 in W.Va. cited for hosting cockfighting
PSC OKs plans to improve power reliability
W.Va. utility: 2 changed filters show no chemical
Ex-Homeland Security official accused in W.Va.
GOP targets women in WVa counties, 9 other states
Kanawha prosecutor says he won't resign
Gun, brass knuckles found in bag at W.Va. airport
W.Va. man pleads guilty to neglect in theft case
Survey: W.Va. home, long-term care costs rise
W.Va. issues new fish consumption advisories
CSX seeks dismissal of W.Va. train death lawsuit
W.Va. schools to get free computer system upgrades
W.Va. barn demolition uncovers 19th century school
Rite Aid to close Poca distribution center in 2016
Va. trial set for coal companies' legal battle




Upload your sports photos
Send photos or video to Eyewitness News





W.Va. Wildlife Wednesdays at 6 PM on Eyewitness News





Send Mail Send email to sports@wchstv.com for information or comments concerning WCHS-TV Eyewitness Sports.
Copyright ©2014, WCHS-TV8. Portions are Copyright 2014 Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or distributed.

WCHS ABC 8 provides local news, weather forecasts, traffic updates, notices of events and items of interest in the community, sports and entertainment programming for Charleston and nearby towns and communities in the Tri-State area, including Huntington, Dunbar, Marmet, Montgomery, Nitro, South Charleston, St. Albans, Cedar Grove, Chesapeake, Clendenin, East Bank, Glasgow, Pratt, Cross Lanes, Elkview, Pinch, Sissonville, Big Chimney, Cabin Creek, Chelyan, Davis Creek, Institute, Jefferson, Loudendale, Mink Shoals, Pocatalico, Quick, Quincy, Rand, Buffalo, Eleanor, Hurricane, Nitro, Poca, Winfield, Culloden, Fraziers Bottom, Hometown, Red House, Scott Depot, Teays Valley, Danville, Madison, Hamlin, Logan, Chapmanville, Man, Delbarton, Kermit, Gilbert, Matewan, Williamson, Summersville, Richwood, Flatwoods, Gassaway, Sutton, Spencer, Ravenswood, Ripley, Mason, Point Pleasant, Ashland, Pikeville, Ironton, Portsmouth, Gallipolis, and Athens.